POLECAMY

Lista wizytówek:
C@FE-internet
Drukarnia B1
INFO-COIG Bis
Integracja
KseroTechnika

Reklamy PE
Rowerzyści
TelePizza
TONZ zabytki
U Brody


  [dodaj/uzupełnij]
Stare mapy Mysłowic
     początek     

Mysłowice na zdjęciach

Ichnoortographia Plesniaca - mapa Pszczyńskiego Wolnego Państwa Stanowego Andreasa Hindenberga z 1636 r.  (arch. m-ce.pl)

Jest to naprawdę piękna zdobiona, kolorowa i wyjątkowa na skalę światową mapa, wykonana ręcznie przy pomocy stempli (tak powielano np. poszczególne drzewa), a która przechowywana jest w Archiwum Państwowym w Pszczynie. Mapa ta jest orientowana z wschodu na zachód, tak że oglądamy pszczyński okręg Śląska jakby od strony Polski zza Przemszy. Ma ona duża skalę, tak że są na niej wrysowane wszystkie istniejące wówczas w tym rejonie miejscowości z drogami, polami i zgrupowaniem poszczególnych domów, które jednak na pewno nie należy traktować jako dokładny obraz ówczesnego ich wyglądu, ale pewne przybliżenie. Na terenach dzisiejszych Mysłowic można znaleźć zabudowania wszystkich starszych miejscowości, czyli: Janów, Piasek, Słupną, Brzęczkowice, Brzezinkę, Kosztowy, Krasowy, Ławki, Wesołą i Dziećkowice. Z mapy tej wiemy, że m.in., że w Kosztowach i Brzezince znajdowały się dwory, a cała wieś Krasowy, tak jak Mysłowice, była ogrodzona płotem i posiadała drewniane bramy wjazdowe. Zaznaczono też biegnący przez Krasowy stary szlak handlowy z Mikołowa przez Podlesie do Dziećkowic i Białego Brzegu - tzw. "furmaniec", od którego pochodzi dzisiejsza nazwa części Krasów.

Z obrazu samego miasta Mysłowice, obejmującego obszar dzisiejszego Starego Miasta, pomimo zniszczeń mapy, można bardzo wiele odczytać i jest on najstarszym znanym widokiem panoramicznym Mysłowic. Nad miastem została wrysowana wstęga z niemieckimi słowami "stadt missolwitz", a pod wstęgą zgrupowanie ponad 20 budynków z murowanym i otoczonym murem Kościołem Mariackim. Obraz ten nie oddaje rzeczywistego wyglądu miasta, a tylko pokazuje jego charakterystyczne elementy i formę. Wiemy przecież, że wejście do kościoła było od innej strony jego wieża też wyglądała inaczej, a sam kościół nie leżał i nie leży do tej pory przy w rynku, ale przy jednej z dochodzących do niego dróg. Mysłowicki zamek, który narysowano jako duży budynek przy stawie znajdował się rzeczywiście niedaleko stawu, ale dalej w kierunku Piasku w dzisiejszym Parku Zamkowym. Zwracają właśnie uwagę położone przy mieście dwa ogromne zasilane rzekami Rawą i Boliną stawy (zobacz oba w większym ujęciu poniżej) i zaznaczone innym kolorem drzewa za kościołem, które rosną (oczywiście nie te same drzewa) w istniejącym aż do tej pory skwerze! W prawym dolnym rogu zabudowań miasta nad Czarną Przemszą wrysowano młyn rzeczny z dwoma kołami wodnymi, a w jego okolicy znajdował się też browar. Drugi młyn leżał dalej przy stawach. Na mapie widać jakim lichym i maleńkim miastem były wówczas Mysłowice, podobnie zresztą jak inne miasta w najbliższym otoczeniu. Mysłowice nie mają murów obronnych a zwykłe wiejskie ogrodzenie, które podobnie jak Brama Krakowska (lewy dolny róg zabudowań, na dzisiejszej ul. Grunwaldzkiej) było drewniane. Chociaż z drugiej strony życie w takim miasteczku musiało mieć swoje plusy - blisko do kościoła, nad wodę, po piwo, no i na zakupy, bo kupcy sami zjeżdżali mieszkańcom "pod nos" na urządzane na rynku targi.
Widok Mysłowic w 1636 r. wraz z okolicami  (arch. m-ce.pl)


[przeczytaj o wydarzeniach w stuleciu powstania mapy]

Jest ,
 ŻYWE  MIASTO!
Informacje o Mysłowicach
Aktualności mysłowickie
Interwencje, problemy
Artykuły o Mysłowicach
Poznaj zabytki Mysłowic!
Wyjdź na spacer!
Fotografie Mysłowic
 WYDARZENIA
Zapowiedzi wydarzeń
Sprawozdania z wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Uroczystości państwowe
Akcje społeczne
Święta religijne
Nabożeństwa wg parafii
 BAZA  ADRESÓW
Urząd Miasta
Różne urzędy i instytucje
Pomoc medyczna
Edukacja
Rozrywka i rekreacja
Gastronomia i noclegi
Sklepy wg rodzaju
Ogólny katalog firm
 KOMUNIKACJA
PKP - pociągi pasażerskie
PKS -autob.dalekobieżne
KZK GOP itp. - autobusy
TŚ - tramwaje
TAXI, busy, autostop
Parkingi, paliwa, pomoc
Dojazd - opis, plan miasta
 HISTORIA
Kilka słów o przeszłości
Kalendarz wydarzeń
Wspomnienia
Stare zdjęcia
Stare pocztówki
Stare mapy
 KATALOG  STRON
 SWOBODNIE
 ŚLĄSK


do góry  
  Mysłowicki Portal Mieszkańców © by Mysłowice Celniej 04-12, powered by Quick.Cms o portalu   współpraca   serwer   WWW   reklama  
       START       ŻYWE  MIASTO       WYDARZENIA       ADRESY       KOMUNIKACJA       HISTORIA       KATALOG  STRON       SWOBODNIE